45% от българите смятат, че изкуственият интелект ще доведе до загуба на работни места, а 37% се притесняват, че може да замени човешкия труд в тяхната сфера.
Това показват данните от проучване на изследователския център “Тренд” по поръчка на “24 часа”, проведено между 10 и 16 юни сред 1008 души пълнолетно население чрез пряко полустандартизирано интервю “лице в лице”.
Близо 1/5 споделят мнението, че изкуственият интелект трябва да бъде забранен, защото създава опасност за хората.
ОЩЕ: Учени ще използват мозъка на пчелите за подобряване на ИИ
Най-ниските нива на притеснение се регистрират сред хората до 30 г.
Притесненията дават отражение върху желанието за регулация. Само 8% подкрепят идеята изкуственият интелект да бъде оставен да се развива свободно, защото ще бъде от помощ за хората. 19% смятат, че изкуственият интелект трябва да бъде забранен, а други 57%, че трябва да бъде регулиран, за да не създава опасност за хората.
63% от анкетираните твърди, че знае какво представлява изкуственият интелект. Всеки 4 от 10 души изразяват отрицателно отношение към използването му. Младите са най-позитивно настроени, а с покачване на възрастта делът отрицателни отговори се увеличава.
За близо 2/3 новините и публикациите, свързани с изкуствен интелект, не представляват интерес.
Най-приемлива за обществото е употребата на изкуствен интелект в сфери като връзка с клиенти (кол центрове) и технологичния сектор. Самоуправляващите се превозни средства и употребата на изкуствен интелект в медицината будят най-голямо недоверие. Мнозинството от българите не биха се доверили на употребата на изкуствен интелект и в области като образование, финансови услуги, счетоводство и журналистика.
ОЩЕ: Учен: Очилата на бъдещето ще дават на хората „суперсили“